4. حجم تردد در جاده

هر دارویی که مصرف کننده ای دریافت می کند می خواهد بطور بسیار موثری اثر کند . مجموعه حاضر شرحی است از برخی فرآوردههای داروئی شرکت ابوریحان و اشارات مختصری به دسته دارویی، مشکل دارویی، فارماکوکنیتیک، موارد مصرف، موارد منع مصرف، عوارض جانبی، مقدار و نحوهی مصرف و نوع بستهبندی داروها و نوع تستی که بر روی داروها رد قسمت آزمایشگاه تحقیقات و توسعه و همچنین آزمایشگاه شیمی (کنترل کیفی) انجام شده را دارا میباشد. فعالیتها متعاقب انتخاب طرح ژنریک به عنوان سیستم نوین نظام داروئی کشور، ابوریحان با پشتوانهای قوی از تکنولوژی داروسازی و بهرهگیری از نیروهای متخصص و تلفیقی از تجربه و دانش نوین داروسازی وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود گردید بطوری که در حال حاضر بطور متوسط ۳۸ میلیون جعبه محصول نهائی در پتج گروه آمپول تزریقی، قرص، دراژه، پماد و کرم و شیاف به بازار عرضه مینماید که این مقدار نسبت به ده سال گذشته از رشدی معادل ۴۰۰ درصد برخوردار است. بطوریکه در سال ۱۳۶۷ با کسب مجوز از سازمان دامپزشکی کشور با فرمولاسیون و ارائه نمونههای آزمایشی سه نوع داروی هورمونی دامی فعالیت جدیدی را پیریزی نمود.

اعضای ائتلاف مطالبات صنعت دارو با رویکرد خرد جمعی و روحیه کار گروهی و همچنین با احترام به همه سلایق مدیریتی و اقتصادی حاضر در این صنعت، در کنار هم گرد آمدهاند تا بتوانند با ایجاد یک تشکل صنفی حرفهای، نتیجهگرا و در عین حال پاسخگو به همه صاحبان صنایع دارویی کشور، به تولید و عرضه داروهای مناسب و با کیفیت رونقی دوباره بخشیده و مانند همیشه یاریرسان مردم و نظام سلامت کشور باشند. باشد که در سالهای آینده شاهد تولید هورمونهای دامی در داخل کشور باشیم. وی خاطرنشان کرد: تمامی دانشگاههای علوم پزشکی کشور که دارای دانشکده داروسازی نیستند به این دلیل درخواست احداث دانشکده داروسازی دارند که این دانشکده و اساتید و دانشجویان آن با تولید مقالات سطح علمی دانشگاه را بالا میبرند. باید خود را مطابقت دهند با چنین استاندارد های تهویه صنعتی که بطور سخت گیرانه ای برای محیط کارشان وضع شده است و برای اینکار نیاز به یک مدیریت بسیار منعطف در مورد فیلتراسیون و تصفیه ذرات گرد و غبار دارند. داروسازان از جمله افشار دارای تحصیلات آکادمیک در جامعه میباشند در شاخههای مختلف شامل داروخانه، بیمارستانها، آموزشی (در سطح دانشگاه)، تحقیقات، صنایع داروسازی (شامل تحقیق و توسعه تولید و غیره)، تدوین استانداردها و توزیع داروها فعالیت دارند.

بنابراین، بیمهگران سلامت به دنبال راههایی برای کنترل هزینه داروها و در عین حال اطمینان از اینکه بیماران داروهای مورد نیاز خود را دریافت میکنند، هستند. این داروها طیف گسترده­ ای از گروه های درمانی نظیر داروهای قلبی- عروقی، گوارشی، تنفسی، پوستی، اعصاب و روان، ضد درد و ضد تب، ضد میکروبهای سیستمیک و موضعی، ضدعفونی کننده ­های سطحی و مکمل ­های خوراکی را تحت پوشش قرار می ­دهند.همچنین محصولاتی نظیر انواع پارابن­ها، دی کلسیم فسفات، متانول، پویدون آیوداین و غیره که از مواد اولیه مورد استفاده در صنایع داروسازی و آزمایشگاهی می­ باشند نیز در این شرکت ساخته می ­شوند.محل قانونی شرکت در تهران ، ابتدای جاده ساوه خیابان شهید یادگار واقع است. این محصول جزو بهترین محصولاتی بود که تا به آن روز دیده بودم. همچنین اکثریت دانشمندان یک درصد جهان جزو همکاران داروساز ما هستند. چنین صنایعی بسیار به سختی قابلیت تطبیق پذیری و انعطاف را دارا می باشند چون با فشار بالایی از سوی مشتریان و همچنین از سوی استاندارد های ایمنی سلامت را باید تحمل کنند. همچنین در سالهای اخیر با توجه به اهمیت گسترش دامپروری و نیاز به استفاده از هورمونها در زمینه بیماریهای تولید مثل شرکت ابوریحان را بر آن داشت تا با تاکید بر تکنولوژی بر تکنولوژی خود و با استفاده از نیروهای متخصص دامپزشک و همکاری سازمان دامپزشکی کشور طرح تولید هورمونهای دامی را در دست مطالعه قرار دهد.

میزان ارزبری داروی کشور در سال ۱۳۵۷ حدود ۵۳۰ میلیون دلار بود. بررسی ها نشان می دهد تا سال ۵۷ حدود ۲۵ درصد، از داروهای مصرفی کشور، در داخل تولید می شد، که بیشتر آن را شرکتهای چند ملیتی، به صورت تحت لیسانس تولید می کردند و ۷۵ درصد هم به صورت داروی آماده وارد کشور میشد. صنایع اندکی از صنایع بخصوص صنایع داروسازی باید بطور کاملا مخصوصی از قوانین که در نظام سلامت وجود دارد پیروی کنند . بطور معمول برای جلوگیری از تنش های ایجاد شده از گیربکس آویز استفاده می شود. در محیط کار گرد و غبار ایجاد شده می تواند براحتی در سرتاسر کارخانه پخش شود و این خالصی را در هر محصولی کاهش دهد و بدام اندازی این ذرات معلق در هوا قبل از رسیدن به خطوط تولید دیگر بسیار ضروری می باشد. یا حتی با شستشوی معده، دارو را از بدن خارج کرد، اما در صورت بروز حساسیت داروی تزریقی، اقدام خاصی نمی توان انجام داد. اما اگر بخواهیم منصف باشیم نمی توانیم از صنایع دارویی ملی داد سخن دهیم و اسمی از “پدر صنعت دارویی ایران” نبرده باشیم.