4. حجم تردد در جاده

برند کالاهای مصرفی در مقایسه با برندهای موجود در صنعت داروسازی از عمر بیشتری برخوردار است. 5. کنترل و درمان عوارض ناشی از داروهای تزریقی در بسیاری از موارد به علت سرعت بالا در اختلاط با خون در مقایسه با داروهای خوراکی دشوارتر است. امیدواریم و انتظار داریم پزشکان و مردم به جای استفاده از داروی خارجی از داروهای ایرانی و ساخت داخل استفاده کنند. اگر در گذشته دانشگاه ها مجبور به اعزام نخبگان برای آموزش به سایر کشورها بودند، اکنون در داخل کشور از چهره هایی استفاده می کنیم که توانسته اند کشور را در جایگاهی شایسته در حوزه ی داروسازی قرار دهند. وی با اشاره به دوره ی جنگ تحمیلی و احتیاج شدید به دارو در ایران گفت: تحریم و نیاز فراوان دارو برای مجروحان جنگی، باعث شد تا متخصصان ایرانی با کمک توانمندی های بومی، صنعت داروسازی را که تا پیش از آن به واردات وابسته بود، به جایگاهی برسانند که اکنون بیش از 95 درصد کالاهای دارویی، در ایران تولید شود. در این خصوص، برند رویکردی است که به مشتریان کمک میکند تا محصول یک شرکت داروسازی را از بین محصولات شرکتهای رقیب انتخاب کنند. در اینجا با فعالان و پیشروان سه بخش از مهمترین بخش های تولیدی دارویی در تایلند شامل: اجزا و ترکیبات، ماشین آلات و تجهیزات و بسته بندی ملاقات کرده و مزیت های رقابتی که در رشد و توسعه تجارت شما کمک کننده و مفید می باشند را کسب کنید.

وی نیز با اشاره به خودکفایی ایران در تولید بیش از 95 درصد داروها، گفت: موفقیت های نخبگان داروسازی در ایران باعث شده است که با ایران با 150 شرکت داروسازی و 18 دانشکده تخصصی رتبه ی نخست در منطقه و رتبه ی دهم تولید دارو در دنیا را کسب کند. رییس دانشکده ی علوم دارویی همچنین با اشاره به نقش دولت تدبیر و امید در پیشرفت های دارویی گفت: سیاست خارجی درپیش گرفته شده از سوی دولت یازدهم مبنی بر تعامل جهانی باعث شکل گیری فضای مناسب برای برقراری ارتباط علمی در حوزه ی داروسازی شده است تا جایی که در دیدار هیات های گوناگون اروپایی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همواره به عنوان یکی از اعضای اصلی مذاکره کننده، حضور دارد. به گفته ی وی، شاید تحریم ها به صورت ویژه، بخش دارویی را شامل نمی شدند اما تحریم های بانکی روند معاملات دارو و انتقال آن را به کشور ناهموار کرده بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و توافق هسته یی و موضوع لغو تحریم ها، شاهد گشایش های بین المللی در فضاهای گوناگون به ویژه حوزه ی داروسازی هستیم. در حالی که پذیرش دانشگاهی در رشته ی مهم و راهبردی داروسازی نیاز به توان علمی بالایی دارد، غلبه ی نگاه پولسازی به داروسازی و تلاش برای تاسیس داروخانه از سوی نخبگان جوان، باعث شده است تا فضای عمومی جامعه به رشته ی داروسازی و متخصصان آن به چشم دارو فروش نگاه کنند.

در صورت بروز حساسیت داروی خوراکی (قرص و کپسول و شربت)، می توان مصرف آن را بلافاصله قطع کرد. نکتة مهم آن است که پرسشهای تحقیق باید از کسانی پرسیده شود که به موضوعات راهبردی و اساسی شرکت بهویژه درزمینة بازاریابی و برندسازی اشراف داشته باشند. وی یادآور شد: شاید برخی تصور کنند با توجه به اینکه کمتر از 5 درصد داروهای ما وارداتی هستند، پس هزینه ی زیادی نباید برای آن ها پرداخت شود اما باید گفت داروهای وارداتی از آنجا که داروهای ویژه و برای بیماری های خاص هستند، نزدیک 30 درصد از 11 هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت داروسازی را به خود اختصاص می دهند. سرمایه گذاری در صنایع دارویی منجر به صادرات دارو خواهد شد که متاسفانه اکنون کمتر کسی به صادرات دارو توجه می کند. و این دانش کمتر ایجاد شده و توسعه داده شده بود و اساتید کمی در این حوزه داشتیم. صنعت داروسازی صنعتی مهم و تأثیرگذار بر اقتصاد کشور است؛ در عین حال ایجاد و بسط زمینههای رقابتپذیری یکی از اهداف اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران برای بهبود محیط کسبوکار در راستای رسیدن به بازارهای هدف صادراتی است. صنعت و علم دارو سازی در ایران با وجود پیشرفت های فراوان نیازمند برنامه ریزی های بلند مدت است تا از علم ملی و در حال توسعه به دانشی فراملی تبدیل شود.

وی با انتقاد از کسانی که نخبگان داروسازی را دارو فروش می نامند، گفت: در سال های گذشته دانشگاه ها شمار زیادی دانشجو در حوزه ی علوم دارویی تربیت کرده اند و این امر مشکل نیروی انسانی برای تولید دارو و فعالیت های صنعت داروسازی را رفع کرده است. مشکل مشترک تمامی تولید کنندگان محصولات دارویی، زمان تحویل کالا، جلوگیری از کمبود دارو و اطمینان از سرعت بازار است. برای تولید کالا و خدمات در صنایع دارویی می باشد. این غفلت در مورد صنایع دارویی ایران مزمن شده است (حقیقی نسب و همکاران، 1388 :100). ترسیم چشم انداز آینده ی داروسازی کشور از دیگر مسایل مورد بحث دبیر انجمن داروسازی بود. بر این اساس اگر دانشمندان و متخصصان حوزه ی داروسازی در ایران به دور از چالش ها و تنش های سیاسی در تعامل با اندیشمندان دیگر کشورها باشند، به یقین در آینده ی نه چندان دور شاهد حضور گسترده ی فراورده های دارویی تولید داخل در بازارهای بین المللی خواهیم بود. همچنین استفاده نکردن از نخبگان این رشته در فضاهای دانش و تولید نیز از دیگر چالش های صنعت داروسازی در ایران است. این دستگاه میتواند ناخالصیهای جامد و مایع را از سطوح کف، خطوط تولید و بسته بندی و ماشین آلات تولید با استفاده از تجهیزات و نازلهای حرفهای جمعآوری کند.