کاربرد هواکش های صنعتی در صنایع داروسازی

به عنوان مثال همهی ما میدانیم که بیماریهای عفونی مثل سل و پنومونی و سیاه سرفه مثل صدها سال پیش رایج نیستند و تغییر سبک زندگی، انسانها را به سمت ابتلا به بیماریهایی مثل سرطان، بیماریهای قلب و عروق و دیابت سوق داده است. شاید جالب باشد که بدانید حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد علت ناموفق شیوه مداوای یک بیمار، به دارو مربوط میشود؛ یعنی کیفیت دارو، انتخاب نوعدارو و نحوه استفاده از دارو (این که بیمار دارو را با چه مواد غذایی یا داروهای دیگر استفاده کرده است) میتواند اثر دارو را تضعیف کند. صنایع داروسازی و تولیدکننده دارو، در سایت خود با دو دسته مخاطب سر و کار دارند : دسته اول پزشکان متخصص و دسته دوم عموم مردم و بیماران. الان از 2900 قلم دارو، دوسومش را در داخل تولید میکنیم. مسیری که مرحوم”دکتر عبیدی” بسترسازی کرد، راه را برای حضور سایر علاقه مندان به تولیدات صنعتی باز نمود. صنعت داروسازی صنعتی مهم و تأثیرگذار بر اقتصاد کشور است؛ در عین حال ایجاد و بسط زمینههای رقابتپذیری یکی از اهداف اصلی دولت جمهوری اسلامی ایران برای بهبود محیط کسبوکار در راستای رسیدن به بازارهای هدف صادراتی است.

در حال حاضر این موفقیت نسبت به آن دههها کاهش پیدا کرده است و شرکتهای دارویی بهدنبال راههای جدید برای حفظ موقعیت نام تجاری خود هستند. وی با انتقاد از کسانی که نخبگان داروسازی را دارو فروش می نامند، گفت: در سال های گذشته دانشگاه ها شمار زیادی دانشجو در حوزه ی علوم دارویی تربیت کرده اند و این امر مشکل نیروی انسانی برای تولید دارو و فعالیت های صنعت داروسازی را رفع کرده است. در حالی که پذیرش دانشگاهی در رشته ی مهم و راهبردی داروسازی نیاز به توان علمی بالایی دارد، غلبه ی نگاه پولسازی به داروسازی و تلاش برای تاسیس داروخانه از سوی نخبگان جوان، باعث شده است تا فضای عمومی جامعه به رشته ی داروسازی و متخصصان آن به چشم دارو فروش نگاه کنند. درحقیقت برند ادارکی است که مشتری بر اثر تجربیات قبلی خرید و با استفاده از محصول در ذهن خود دارد (اخلاصی، 1396: 86-82). برندسازی دارویی شیوهای مهم برای کمک به حفظ نام تجاری در مقابل محصولات ژنریک بعد از پایان ثبت اختراع خواهد بود. صنعت دارو سازی در جهت توسعه سلامتی، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها نقش بسزایی دارد. از گذشته تا امروزه استفاده از مواد گیاهی و حیوانی و حتی شیمیایی برای دفع بیماری ها و امراض استفاده می شود.

اگر در گذشته دانشگاه ها مجبور به اعزام نخبگان برای آموزش به سایر کشورها بودند، اکنون در داخل کشور از چهره هایی استفاده می کنیم که توانسته اند کشور را در جایگاهی شایسته در حوزه ی داروسازی قرار دهند. راه اندازی خط تولید برخی داروها در ایران قدرت صادرات در این زمینه را نیز افزایش خواهد داد تا جایی که هم اکنون چندین قلم دارو به کشورهای همسایه از جمله روسیه صادر می شود. داروسازان ایران باید در ارایه ی خدماتشان تجدید نظر کنند و داروخانه را از محل فروش دارو به مرکز ارایه ی خدمات دارویی تبدیل کنند که این امر نیازمند حمایت سازمان نظام پزشکی و سازمان خدمات بیمه یی است. به گزارش سرویس پژوهش خبرگزاری صدا وسیما: از سال ۱۳۷۹ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجم شهریور، مصادف با زاد روز محمد بن زکریای رازی در تقویم کشورمان، روز داروساز نام گرفته است. چراکه با سلامت و جان مردم سرکار دارند.

این سازمان به نام (ACGIH) یا همان سازمان نظارت بر سلامت صنایع می باشد . فراورده های نهایی صنعت داروسازی و سلامت انسان ارتباط مستقیم دارند. صنعت داروسازی کشور در چهار دهه ی گذشته با عبور از بحران های سیاسی بخصوص تحریم ها، اکنون به نقطه یی از تکامل و ظرفیت رسیده است تا در کنار صنایع داروسازی کشورهای پیشرفته به عرضه ی دارو بپردازد و نشان «ساخت ایران» روی داروهای ایرانی در کشورهای مطرح داروسازی، طنین انداز شود. ولی در ایران 20 میلیگرم آن 60 هزار تومان است که بیمه 90 درصدش را پرداخت میکند. این غفلت در مورد صنایع دارویی ایران مزمن شده است (حقیقی نسب و همکاران، 1388 :100). باتوجهبه اینکه برند لازمة رقابتپذیری در ایجاد تمایز محصول است، متأسفانه اکثر شرکتهای داروسازی ایران در بهکارگیری این اهرم رقابتی موفق عمل نکردهاند و توجه چندانی به این امر مهم نشده و اقدامات اساسی نیز در این زمینه انجام نگرفته است.