ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم

یک دارو برای اینکه بتواند به عنوان یک قرص وارد بازار شود، برای تولید تعداد زیادی از فرآیند های خاص را پشت سر می گذارد و هر کدام از این فرآیند ها می تواند سبب ایجاد غبار قابل انتقال توسط هوا شود مقدار زیادی از این ترکیبات در حین فرآیند گرد آوری و تولید دارو به وجود می آیند. وی خاطرنشان کرد: تمامی دانشگاههای علوم پزشکی کشور که دارای دانشکده داروسازی نیستند به این دلیل درخواست احداث دانشکده داروسازی دارند که این دانشکده و اساتید و دانشجویان آن با تولید مقالات سطح علمی دانشگاه را بالا میبرند. بهرام دارایی شب گذشته در افتتاحیه بیستوسومین سمینار دانشجویان داروسازی ایران که در سالن اجتماعات مجتمع سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: دغدغه من این است که چطور میتوانیم ماموریتهایمان و امکاناتمان را در خصوص داروسازی، صنعت و خدمات کشور با یکدیگر همجهت کرده و از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم.

دغدغه من همواره این بود که چرا نمیتوانیم یک آنتی ونوم استاندارد تولید کنیم. همین دانشجویان بعدها واکسن آنفولانزا داخلی را تولید کردند که امروز وارد بازار دارو کشور شد. فعالیتها متعاقب انتخاب طرح ژنریک به عنوان سیستم نوین نظام داروئی کشور، ابوریحان با پشتوانهای قوی از تکنولوژی داروسازی و بهرهگیری از نیروهای متخصص و تلفیقی از تجربه و دانش نوین داروسازی وارد مرحله جدیدی از فعالیت خود گردید بطوری که در حال حاضر بطور متوسط ۳۸ میلیون جعبه محصول نهائی در پتج گروه آمپول تزریقی، قرص، دراژه، پماد و کرم و شیاف به بازار عرضه مینماید که این مقدار نسبت به ده سال گذشته از رشدی معادل ۴۰۰ درصد برخوردار است. هر ویال این دارو حدود 2.5 میلیون تومان و بسیار کمیاب بود و گران. باید توجه داشت که هر چند روشهای انسان غارنشین ابتدایی بودند، و لیکن بسیاری از داروهای امروزی از همان منابعی که در اختیار انسان اولیه بودند منشأ گرفتهاند. با توجه به موارد گفته شده بهترین دلیل برای سرمایه گذاری بر روی سیستم های تصفیه گرد و غبار در محیط کار به وسیله هواکش صنعتی ، سلامتی کارکنان می باشد. تحقیق و توسعه در صنایع داروسازی مهمترین عامل بقا محسوب شده و شرکت های بزرگ حاضر در عرصه بینالمللی هر روز بر حجم سرمایه گذاری خود در بخش تحقیق و توسعه می افزایند اما، حجم بالای سرمایه مورد نیاز جهت معرفی محصولات دارویی جدید بسیاری از صنایع دارویی را با مشکلات تامین مالی روبرو می کند.

، باعث شده کشورهای در حال توسعه مانند ایران، تلاش کنند صنعت داروسازی را در داخل کشور به یک حد مورد قبول در سطح بین الملل برسانند و با وجود تمام مشکلات پیش رو، حرفی برای گفتن داشته باشند. در حال حاضر هم داریم روی یک گروه دارویی جدید در حوزه سرطان کار میکنیم. مواد دارویی می تواند دارای ترکیباتی همچون بی حس کننده ها، هورمون ها، ضد ویروس و… وجود نا خالصی در مواد دارویی نیز بسیار غیر قابل توجیه و پذیرش می باشد. این تفاوت مسلما از حیث تعداد شرکت های دارویی در ایران نیست چراکه حضور بالغ بر 150 شرکت کوچک و بزرگ عدد ناچیزی نیست. از دیدگاه تاریخی میتوان گفت که پیشرفت علم داروسازی همگام با تکامل بشر بوده است. این اقدام و این ترکیبات به این دلیل مهم می باشند که می توانند براحتی بر فعالیت سیستم ایمنی و سلامت بدن تاثیر بگذارند و به صورت کاملا موثری فعال می باشند. صنایع اندکی از صنایع بخصوص صنایع داروسازی باید بطور کاملا مخصوصی از قوانین که در نظام سلامت وجود دارد پیروی کنند . برای این دانشکده فضایی کاملا استاندارد از نظر آموزشی و آزمایشگاهی تهیه شده و هیچ چیزی از دانشکدههای داروسازی کهن دیگر استانها کم ندارد.

در محیط کار گرد و غبار ایجاد شده می تواند براحتی در سرتاسر کارخانه پخش شود و این خالصی را در هر محصولی کاهش دهد و بدام اندازی این ذرات معلق در هوا قبل از رسیدن به خطوط تولید دیگر بسیار ضروری می باشد. نرخگذاری مرجع و دیگر سیاستهای نرخگذاری برای صنایع داروسازی چه هستند؟ یکی از برنامههایی که ما تدوین کردیم، این بود که بیاییم در حوزههای مهم داروسازی که ارزبری بالا و دانش فنی پیچیده دارد، سرمایهگذاری و کار کنیم. اخذ پروانه تولید داروهای ملی توسط لابراتوار دکتر عبیدی حاصل تجربه گرانبها، تعهد به کار و رونق صنایع داروسازی بود که با اجرای طرح ژنریک دارو پس از انقلاب رونق و سرعت بیشتری به خود گرفت. اعضای ائتلاف مطالبات صنعت دارو با رویکرد خرد جمعی و روحیه کار گروهی و همچنین با احترام به همه سلایق مدیریتی و اقتصادی حاضر در این صنعت، در کنار هم گرد آمدهاند تا بتوانند با ایجاد یک تشکل صنفی حرفهای، نتیجهگرا و در عین حال پاسخگو به همه صاحبان صنایع دارویی کشور، به تولید و عرضه داروهای مناسب و با کیفیت رونقی دوباره بخشیده و مانند همیشه یاریرسان مردم و نظام سلامت کشور باشند. در حال حاضر با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی غالب بر کشور، کلیه صنایع از جمله صنعت داروسازی با چالشهای متعددی به طور روزمره دست و پنجه نرم میکنند که در چنین شرایطی وجود تشکلهای صنفی قدرتمند و تاثیرگذار میتواند به صاحبان این صنایع کمک کند تا ضمن حفظ شرایط موجود و مدیریت منابع خود، نگاهی نیز به سرمایهگذاریهای آینده داشته باشند.