ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم

در مورد دارو های مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است. معمولا پپتیدهایی که ما داریم، یا در داروسازی استفاده میشود، یا در سرطانهایی مثل سرطان سینه و پروستات استفاده میشود و البته آلارلین هم برای حیوانات به کار برده میشود. ولی برای جاهایی که چالش داریم و مشکلات مرتب ایجاد میشود، از افراد باهوش استفاده میکنیم تا هم مشکلاتمان حل شود و هم خودشان ارضا شوند که دارند با مشکلات دستوپنجه نرم میکنند، فکر میکنند و ایده میدهند. ممکن است برای یک قسمت خاص نیاز به هوش بالا نداشته باشیم، چون کاری تکراری است و بچههای باهوش حوصلهشان سر میرود. کارخانه های تولید دارو شامل اتاق ها و فضاهایی است که هریک دارای کاربرد خاص خود می باشند. به استناد گزارشی از مرکز ملی ثبت عوارض ناخواسته دارو ها ( ADR )، عوارض به ثبت رسیده از دارو های تزریقی بسیار بیشتر از دارو های خوراکی بوده اس. یعنی قیمتشان را بسیار پایین میآورند.

آرال شیمی تولید کننده تخصصی مواد ضدعفونی خط تولید صنایع دارویی فوداسیب و سرفوسیب را پیشنهاد می کند. 3. داروهای تزریقی می توانند منجر به بروز عوارضی از جمله آسیب به عصب، آسیب به عروق و آبسه یا خون مردگی و خونریزیهای زیر پوستی، ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن در محل تزریق شود. دانشگاهها در تربیت بچههایی که به درد صنعت بخورند، کم گذاشتند. به نظرم اگر مدیرها سعی کنند حواشی را کم کنند تا محیط لذتبخشی خصوصا در حوزه تحقیقات ایجاد شود، بعید است کسی میل به رفتن داشته باشد، چون مهمترین چیز برای این بچهها محیطی است که بتوانند چیزی بسازند، تحقیقی بکنند و از این هوش و نبوغ استفاده کنند. یکی از مهمترین انگیزههایی که این بچهها را نگه میدارد، بالاتر از انگیزههای مالی، همین است. مهمترین خطری که ما را تهدید میکند، این است که درهای کشور برای واردات بدون برنامه باز شود. از گذشته تا امروزه استفاده از مواد گیاهی و حیوانی و حتی شیمیایی برای دفع بیماری ها و امراض استفاده می شود. رشد سالانه این صنعت ۳ تا ۶ درصدی است، بطوریکه درآمد صنایع داروسازی دنیا از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به ۱۲۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است و حتی پیشبینی میشود در سال ۲۰۲۳ به ۱۵۰۰ میلیارد دلار برسد.

هم اکنون صنعت داروسازی کشورمان با توجه به جایگاهی که در تأمین نیازهای دارویی کشور و ورود به عرصه های جدید نوترکیب، بیو و نانو تکنولوژی دارد، و تولید ۹۷ درصدی دارو در داخل کشور، می تواند وارد حوزه رقابت های جهانی و قدرت های اقتصادی دارویی شود به شرط آنکه مسئولان بتوانند با اتخاذ سیاست های درست و اصولی و حذف موانع و مقررات دست و پاگیر داخلی، موجبات جهش بیش از پیش این صنعت را فراهم کنند. در صورتی که ما حدود 25 کیلو سال گذشته تولید کردیم و ظرفیت تولید دو برابرش را هم داشتیم، ولی شرکتهای خارجی آنقدر شرکتهای ایرانی را وسوسه میکنند که گاهی نمیشود رقابت کرد. GMP یعنی اصول صحیح تهیه و تولید در داروسازی. بی شک مشکلات و چالش های زیادی پیش روی صنعتگران دارویی داخلی و محصولات تولید شده ایرانی وجود دارد که در ادامه بحث به آن می پردازیم. در نتیجه باید پس از تولید از فیلترهایی عبور کنند که در زیر به توضیح مختصری از آنان می پردازیم. داروساز، همانطور که از نامش پیداست، نقش بسزایی در تولید، ساخت و بررسی وضعیت هر دارویی در بدن انسان و سایر موجودات زنده دارد. شرکت داروسازی تولیددارو (سهامی خاص)در سال 1384 تأسیس و در تاریخ 1384/4/8 تحت شماره 249619 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.دراین شرکت، بیش از 106 داروی مختلف که در اشکال دارویی گوناگون نظیر قرص، کپسول، شیاف، شربت، سوسپانسیون، ژل، پماد، آمپول، قطره و محلولهای ضدعفونی کننده دارای پروانه ساخت دارو از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) بوده ،تولید و عرضه می ­شوند.

بنابراین معیارهای خاص بهترین مکان را تعیین می کنند. داروهای تزریقی برای زمان های اورژانسی می باشند. یکی گلاتیرامر استات بود که تا الان حدود سه میلیون عدد به صورت سرنگ آماده تزریق وارد بازار شده و دانش فنی و ماده موثرهاش برای ما بوده است و با کمک شرکت زهراوی به بازار عرضه کردیم. این شرکت با نام تجاری TD پیش از پیروزی انقلاب یکی از کارخانجات داروسازی مطرح کشور بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره در ردیف کارخانه­ های مطرح تولید و عرضه دارو قرار داشته است. مثل اکتوروتاید، بوسرلین، تریپتورلین استات و تریپتورلین MC که برخی با کمک شرکت ابوریحان در بازار است. هر کارخانه دارای منطقه ای است که در آن مواد اولیه توزین و به ظروف تمیز منتقل می کند. 3. مواردی که دارو در صورت مصرف از راه خوراکی از بین رفته و بی اثر می شود. چون نیاز داریم کسانی که در صنعت سابقه دارند، تجربیاتشان را به ما منتقل کنند. اگر بگوییم تلاش های همه اعضای تیم پزشکی اعم از پزشک، دندان-پزشک، داروساز، پرستار¬، ماما و بسیاری افراد دیگر زمانی تکمیل می شود که “دارو”ی مورد نیاز بتواند بدست بیمار برسد تا پاسخ درمانی مطلوب حاصل شود، اغراق نکرده ایم.