ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم

ما تنها جایی هستیم که خط پپتیدهایمان را اداره دارو تایید کرده است و به اصطلاح GMP داریم. به گزارش برنا از پایگاه اطلاعرسانی معاون اول رییسجمهور، محمد مخبر در نشست با اعضای سندیکای داروی انسانی افزود: تامین و تولید ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور توسط صنایع داروسازی مایه افتخار برای این بخش صنعت کشور است و انتظار داریم با حل مشکلات و همفکری و همکاری دولت و صنایع داروسازی ۳ درصد مابقی نیازهای کشور در زمینه دارو به ویژه بیماران صعب العلاج در کشور تهیه و تولید شود. این شرکت با نام تجاری TD پیش از پیروزی انقلاب یکی از کارخانجات داروسازی مطرح کشور بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره در ردیف کارخانه­ های مطرح تولید و عرضه دارو قرار داشته است. تا پیش از این توفیق دارو فقط در عرصه تحقیقات و تولید کارخانجات مواد اولیه داروسازی مانند رهاورد تامین و برهان دارو فعالیت داشته که اسناد آن هم موجود است.

به همین دلیل میگوییم یک زمان محدود سه تا پنج سال به صنایع بدهند تا روی کیفیت کار کنند. شبکه حرفه ای خود را در بازار داروسازی آسیا، نمایشگاه صنایع دارویی تایلند توسعه دهید، نمایشگاه صنایع دارویی تایلند جایی است که شما با تصمیم گیرندگان کلیدی و شرکای تجاری که می توانند به شما برای سرمایه گذاری در فرصت های ارائه شده در این بازار پویا و در حال رشد کمک کنند، آشنا شده و ملاقات می کنید. پـژوهش حاضر قصد دارد، با توجه به جایگاه استراتژیک صنعت داروسازی بعنوان بخشی از سیستم سلامت جامعه،الگوی زنجیره تامین تاب آور را در این بخش ارائه دهد. یکی از برنامههایی که ما تدوین کردیم، این بود که بیاییم در حوزههای مهم داروسازی که ارزبری بالا و دانش فنی پیچیده دارد، سرمایهگذاری و کار کنیم. هم اکنون صنعت داروسازی کشورمان با توجه به جایگاهی که در تأمین نیازهای دارویی کشور و ورود به عرصه های جدید نوترکیب، بیو و نانو تکنولوژی دارد، و تولید ۹۷ درصدی دارو در داخل کشور، می تواند وارد حوزه رقابت های جهانی و قدرت های اقتصادی دارویی شود به شرط آنکه مسئولان بتوانند با اتخاذ سیاست های درست و اصولی و حذف موانع و مقررات دست و پاگیر داخلی، موجبات جهش بیش از پیش این صنعت را فراهم کنند.

نمایشگاه صنایع دارویی تایلند (CPhI South East Asia) مهمترین نمایشگاه صنایع داروسازی در تایلند و سرتاسر آسیای جنوب شرقی می باشد. هرچند داروها و صنایع پزشکی هیچگاه مورد تحریم نبوده و نیستند، اما مشکلات نقل و انتقال پول سبب شده تا عملا دسترسی به داروهای خارجی نیز با محدودیت مواجه شود. فارماکوپهها معمولا میآیند استانداردهای هر دارو را خودشان میگویند که مثلا هر دارو باید چه تستهایی را بگذراند تا بتوانیم آن را به مریض بدهیم. بنابراین ما باید بتوانیم مواد موثره داروها را براساس استانداردهای بینالملل بسازیم. این داروها در سطح ژن عمل میکند و برای هر گروه از افرادی که سرطان خاصی دارند، براساس وضعیت ژنیشان دارو ساخته میشود. داروی دیگرمان اکتروتاید است که مخصوص انسانهاست و برای کسانی تجویز میشود که هورمون رشدشان بیش از اندازه ترشح میشود. این فینگولیمود هم داروی بسیار مهمی بود که خوراکی است و جدیدا پروانه تولیدش را گرفتهایم و مقداری از آن فروش رفته که بهزودی وارد بازار میشود. دارو های خوراکی داروهایی هستند که به صورت شربت یا پودر حل شدنی در آب مصرف می شوند. نتایج نشان میدهد؛مدیران صنایع داروسازی میتوانند از طریق ایجاد یا بهره گیری از قابلیت ها و تقویت توانمند سازها، ضمن کاهش عواملی که شرکتها را مستعد اختلال می نمایند، تاب آوری لازم در مواجهه با آنها را کسب نمایند.

داروسازی علوم پزشکی مشهد قبول شدم و بعد از گرفتن مدرک داروسازی در دانشگاه آزاد به عضویت هیئت علمی درآمدم. در این بین به حوزههای زیست و پزشکی و دارویی علاقهمند شدم. شرکت داروسازی تولیددارو (سهامی خاص)در سال 1384 تأسیس و در تاریخ 1384/4/8 تحت شماره 249619 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید.دراین شرکت، بیش از 106 داروی مختلف که در اشکال دارویی گوناگون نظیر قرص، کپسول، شیاف، شربت، سوسپانسیون، ژل، پماد، آمپول، قطره و محلولهای ضدعفونی کننده دارای پروانه ساخت دارو از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی (معاونت غذا و دارو) بوده ،تولید و عرضه می ­شوند. مسیری که مرحوم”دکتر عبیدی” بسترسازی کرد، راه را برای حضور سایر علاقه مندان به تولیدات صنعتی باز نمود. در سال 80 برای تخصص به فرانسه رفتم و تخصصم را در حوزه بیوتکنیک گرفتم. اما از سال 77 این مجموعه به یک شرکت مستقل تبدیل شد و روی پای خودش ایستاد.