ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم

در همین حال، مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه به عنوان دستگاه تصمیم گیر برای نحوه تخصیص و توزیع بودجه و منابع ارزی، همواره بر حمایت از تأمین منایع ارزی مورد نیاز برای کالاهای اساسی تاکید کرده اند، به طوری که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور منابع اعتباری بالغ بر ۱۷۲ هزار میلیارد تومان (تحت عنوان جبران اصلاح نرخ کالاهای اساسی، دارو و یارانه نان و خرید تضمینی گندم و یارانه حمایتی) در قالب مصارف جدول تبصره ۱۴ منظور شده است تا مجلس شورای اسلامی با اولویت و تشخیص خود نسبت به توزیع آن و تعیین سهم هر یک از موارد مذکور اقدام نماید. کتاب مرجع فارماکوپه دارونامه ای است که تحت عنوان کتاب دستور دارویی نیز بکار برده می شود. حتی بسیاری از مواد اولیه و مواد بستهبندی دارو نیز در داخل فراهم میشود. وی ادامه داد: تخصیص ارز ترجیحی باعث میشود دارو در بازار به قیمت ارزان عرضه شده و به راحتی قاچاق شود، بنابراین برای اصلاح وضعیت بازار دارو باید سیستم ارائه خدمت در این حوزه را اصلاح کنیم و تا این مهم محقق نشود با این وضعیتی که وجود دارد مشکلات همچنان بر زمین خواهند ماند. پزشکیان در تشریح نحوه صحیح اصلاح سیستم خدمت رسان در بازار دارو، گفت: نیاز است که سیستم ارجاع، نسخه الکترونیکی و پزشک خانواده اجرا شده و چارچوبی برای آنها تعیین شود و بعد دارو بر اساس نیاز و جمعیت تعریف شده تخصیص داده شود، در این شرایط دارو کم نخواهد شد و مردم برای تهیه دارو در بازار سرگردان نمیشوند و این دارو است که بیماران را پیدا میکند.

مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در رابطه با تأثیر حذف ارز ترجیحی بر بازار دارو، گفت: اگر سیستم ارائه خدمت در حوزه دارو را اصلاح نکنیم هر چقدر هم ارز ترجیحی به این بخش اختصاص دهیم احتمال اینکه از این ارز سوءاستفاده شود و باز هم برخی داروها در کشور کمیاب شوند، وجود دارد. هر چند که ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از واردکنندگان دارو به شمار می رفت اما پس از آن، داروسازی نیز همچون سایر بخش ها، دچار دگرگونی شد و تولید داروهای مختلف در داخل شروع شد تا جایی که اکنون بر اساس آمارها، ایران در زمینه ی تولید دارو در بیش از 95 درصد داروها به مرحله ی خودکفایی رسیده است. «رسول دیناروند» رییس سازمان غذا و دارو کشور نیز در تازه ترین اظهارات خود با اشاره به خودکفایی ایران در تولید دارو اعلام کرد: همه ی خط های ساخت دارو امروز در کشور موجود است و از نظر کمی بیش از 100 خط تولید دارو در کشور فعال هستند.

با نگاهی ویژه به پیشرفت های دارویی کشور در سال های گذشته، به جرات می توان، 2 سال سپری شده را دوره یی طلایی در تاریخ دارویی ایران لقب داد تا جایی براساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایران در حوزه ی تولید داروهای نوترکیب در رده ی هفتم جهان قرار دارد و در تولید کلی دارو در سکوی 10 کشور برتر دنیا ایستاده است. ضمن آنکه ورود هر مولکول جدید به بازار، ۱۰ تا ۱۵ سال زمان میبرد. تولید نخستین نانو داروی ضد «سالک» دنیا، شکستن انحصار داروهای نوترکیب توسط متخصصان ایرانی، تولید انبوه داروی ضد سرطان به نام «دوکسوروبیسین لیپوزومال» با فناوری نانو و تولید انسولین قلمی برای نخستین بار در دنیا، مهمترین دستاوردهای 2 سال گذشته در حوزه ی صنعت داروسازی کشور به شمار می رود که به نظر می رسد ادامه ی این مسیر موجب شکل گیری دگرگونی در صنعت داروسازی ایران خواهد شد. معاون وزیر بهداشت ادامه داد: درحال حاضر با گذراندن مسیر پر از فراز و نشیب به نقطهای رسیدیم که در صنعت داروسازی دنیا حرف برای گفتن داریم. بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو، با اظهار تأسف از اینکه نفس صنعت داروسازی را گرفته ایم و باعث شدیم حجم صادرات ۱۵۰ میلیون دلاری، به ۴۰ میلیون دلار برسد، گفت: اگر اجازه میدادیم، امسال باید ۲۰۰ میلیون دلار صادرات دارو داشته باشیم.

امروز با تلاش صورت گرفته مواد اولیه ی مهم با حجم و ارزبری بالا در کشور تولید می شود. طبق این دستورالعمل شرکت های تولید دارو ملزم به استفاده از کفپوش اپوکسی هستند که بتوانند استانداردهای لازم وزارت بهداشت را جهت اخذ مجوز تولید دارو کسب کنند. كف بايد كاملاً مقاوم و نفوذ ناپذير، ضد اسيد (اپوکسی)، صاف و بدون خلل و فرج ، ترك و شيار باشد. در صنعت داروسازی جاهایی که از استیل ضد زنگ استفاده می شود اساسا مواردی است که متخصصان به فلزی نیاز دارند که از مقاومت در برابر خوردگی بسیار بالایی برخوردار باشد و همچنین به سادگی دچار آسیب دیدگی و خرابی نشود. همچنین ترجیح مردم به خرید داروهای بدون نسخه و حساسیت قیمت مواردی است که بر رفتار خرید مصرفکنندگان حاکم است. 👈10 شرکت تولیدکننده بزرگ ایران حدود 50 درصد سهم بازار (Market Share) و 10 شرکت واردکننده برتر ایران حدود 73 درصد سهم بازار را به خود اختصاص دادهاند. رضایت در ادامه گذری بر شرایط صنعت دارو ایران در پسا تحریم زد و گفت: باز شدن دروازه های علمی دنیا به روی ایران هر چند که می تواند فرصت طلایی برای مشارکت در بخش های مختلف باشد اما در برخی از مواقع این شرایط موجب می شود، شرکت های داروسازی در حاشیه قرار گیرند و تلاش های چند دهه ی دانشمندان ما برای تولید دارو به حاشیه رانده شود.