دستاوردهای صنعت داروسازی، شناخت موانع و راهکارهای جهش آن

در بخش سوم تغییرات کشورهای هند و چین که شرایط تجاری-اقتصادی نزدیک به کشور ما داشتهاند و به ‭WTO‬ ملحق شدهاند مورد بررسی اجمالی قرار گرفتند.یافتههای تحقیق نشان دادند که مطالعات علمی و مستند درمورد تحلیل و ارزیابی چالشها و فرصتهای صنعت داروسازی کشور، از نظراقتصادی، بسیار کم و درمواردی وجود ندارد.دروردو چالشهای اصلی و تاثیرگذار صنعت داروسازی شامل قیمت گذاری دارو‭ ۱۰۴ ‬نظر، کیفیت داروهای تولیدی‭ ۵۵ ‬نظر، توان پایین صادراتی کارخانجات دارویی‭ ۳۸ ‬نظر، کمبود نقدینگی صنایع داروسازی‭ ۲۳ ‬نظر، عدم تبلیغات علمی و کارآمد‭ ۲۰ ‬نظر، ضعیف وناچیزبودن تحقیق و توسعه‭ ۳۰ ‬نظرو سیاست گزاری کلان دارویی‭ ۴۵ ‬نظر یافت شد. تحقیق و توسعه در صنایع داروسازی مهمترین عامل بقا محسوب شده و شرکت های بزرگ حاضر در عرصه بینالمللی هر روز بر حجم سرمایه گذاری خود در بخش تحقیق و توسعه می افزایند اما، حجم بالای سرمایه مورد نیاز جهت معرفی محصولات دارویی جدید بسیاری از صنایع دارویی را با مشکلات تامین مالی روبرو می کند.

چکيده : صنعت داروسازی یکی از صنایع مهم و استراتژیک کشور است که همواره مورد توجه سیاستگذاران و اقتصاددانان بودهاست.این صنعت از بدو تاسیس در ایران تاکنون تغییرات زیادی داشته و اکنون باچالش های متعددی مواجه می باشد.بعلاوه کشور درحال ورود به سازمان تجارت جهانی است.این موضوع میتواند شرایط جدیدی را برای کل اقتصاد کشور و از جمله صنعت داروسازی پدید آورد.ارزیابی چالشهای صنعت داروسازی کشور و تاثیر عضویت درسازمان تجارت جهانی بر آنها میتواند منافع و مضاراحتمالی این عضویت را مورد بررسی قرار دهد.یافتههای این مطالعه در سه بخش جمعآوری شدند.در بخش اول، ابتدا نظرات و دیدگاههای کارشناسان مختلف حوزه صنعت داروسازی کشور از طریق جستجوی منظم مقالات موجود فارسی و انگلیسی در پایگاههای اینترنتی جمعآوری گردید.سپس مجلات فارسی زبان مرتبط با عنوان طرح، نیز مورد مطالعهی سیستماتیک قرار گرفت. بواسطه سرعت روز افزون توسعه علوم، دستیابی به پیشرفت های مرتبط با فناوری سخت تر و سخت تر شده است.

هر چه این پروتکل ها پیشتر رفته و پیچیده تر می شوند الزام استفاده از آلیاژهای با کارایی بالا خود را بیشتر نشان می دهد. چون بعد از انقلاب خیلی علاقهمند شده بودم که ببینم بالاخره اسلام چه میگوید. این محصول جزو بهترین محصولاتی بود که تا به آن روز دیده بودم. درحالیکه قرار بود این مبلغ تا آخر آبان ماه به صنعت داروسازی تزریق شود، اما هنوز مبلغ نهایی در سازمان برنامهوبودجه به تصویب نرسیده است. در اینجا از کارشناسان نکات بسیاری یادگرفته و دیدگاهی نسبت به آخرین نوآوری ها، تکنولوژی، روندها و پیشرفت ها در صنایع داروسازی تایلند کسب می کنید. از جمله صنایع مهم و حیاتی هر کشور، صنعت دارو سازی است. در نتیجه احتمال دارد که این آلودگی باعث شود تولید کننده دارو مجبور باشد که تمام محصولی که در یک خط تولید کرده را از بین ببرد و متحمل ضرری هنگفت گردد. خواصی که این آلیاژ ها دارند کمک های فراوانی به صنعتگران عرصه دارو کرده است. دارو ها به چند دسته کلی تقسیم می شوند. برای اینکه بدانیم شرکتهای داروسازی ایران چه عملکردهایی از خود در بازار دارویی ایران گذاشتهاند، باید یک سری پارامترهایی را مشخص کنیم تا از آن جنبه به مقایسه شرکت ها بپردازیم.

در این مقالات به این موضوع اشاره شده که این عنصرها توانایی مقاومت بسیار بالایی در برابر محیط های خشن (زیستی) دارویی دارند. از سوی دیگر در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور (از نظر عددی) در کارخانههای متعدد داروسازی داخل کشور ساخته میشود و بدون شک این کارخانهها به کارشناسان داروسازی نیاز دارند. عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تأکید کرد که صنعت داروسازی نیازمند مدیریت واحد است، اما در حال حاضر میبینیم که 4 وزارتخانه در کشور درباره این صنعت استراتژیک کشور تصمیم میگیرند. بااینحال فعالان صنعت داروسازی امیدوارند که با تغییرات صورت گرفته در وزارت صنعت، معدن و تجارت، شاهد ایجاد مدیریت یکپارچهای در سازمان توسعه تجارت و گمرک باشند. سر منشا چالش ها و مشکلات صنعت داروسازی کشور را می توان به سه حوزه سیاستهای دولت، مشکلات وساختار درونی این صنعت، برخورد تبعیضآمیز و نامناسب ناشی از تحریمهای بینالمللی نسبت داد. کرونا به همه کسبوکارها و صنایع به خصوص صنعت داروسازی نشان داد که برای تبدیل چالشها به پلی برای پیشرفت باید در حوزهای که فعالیت میکنند آگاه و هوشیار باشند تا بتوانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند. 29 مهرماه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیسجمهور در مراسمی که به مناسبت بیستودومین سالروز ملی صادرات برگزار شد، از موافقت رهبری با اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بهمنظور پرداخت مطالبات دارویی خبر داد.