خط تولید صنایع دارویی – آرال شیمی

به دلیل اشکال متفاوت دارو ها پروسه های تولید دارو با هم تفاوت های جزئی دارد. همین گلاتیرامر استات را که ما ساختیم، به دنیا با یک قیمت متفاوت میدهند، اما دائم به شرکتهای ایرانی میگویند که حاضرند به نصف قیمت به آنها بفروشند که آنها بیایند از خارجیها بخرند نه از ما. به همین دلیل نامهای هم به بنیاد ملی نخبگان نوشتیم مبنی بر اینکه حاضریم از نیروهای داخل و خارج که میشناسید، در شرکت استفاده کنیم. همانطور که گفته شد دارو ممکن است منشأ طبیعی (گیاهی یا حیوانی) داشته باشد یا اینکه بهطور مصنوعی تهیه شود. داروهای شیمیایی معمولاً در آزمایشگاه و به دست پزشکان یا دارو سازان کشف می شود. در صنعت داروسازی اتاق تمیز فضایی کاربردی است که در عملیات ساخت داروها و فرآورده های بیولوژیک یا پژوهش های علمی مورد استفاده قرارمی گیرد. این داروها طیف گسترده­ ای از گروه های درمانی نظیر داروهای قلبی- عروقی، گوارشی، تنفسی، پوستی، اعصاب و روان، ضد درد و ضد تب، ضد میکروبهای سیستمیک و موضعی، ضدعفونی کننده ­های سطحی و مکمل ­های خوراکی را تحت پوشش قرار می ­دهند.همچنین محصولاتی نظیر انواع پارابن­ها، دی کلسیم فسفات، متانول، پویدون آیوداین و غیره که از مواد اولیه مورد استفاده در صنایع داروسازی و آزمایشگاهی می­ باشند نیز در این شرکت ساخته می ­شوند.محل قانونی شرکت در تهران ، ابتدای جاده ساوه خیابان شهید یادگار واقع است.

3. داروهای تزریقی می توانند منجر به بروز عوارضی از جمله آسیب به عصب، آسیب به عروق و آبسه یا خون مردگی و خونریزیهای زیر پوستی، ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن در محل تزریق شود. در نتیجه بخش تولید داروها به 3 بخش کلی داروهای جامدات، محلول و پودر تقسیم می شوند. چون خودم هم عضو هیئت علمی هستم، اعتقاد دارم که باید روش دانشگاهها تغییر کند و به سمت عملی شدن یکسری درسها بیاید که خروجی دانشگاهها نیروی مفیدی باشند. پیش از سمت مدیریت هم در مجموعه فعال بودید؟ رشد سالانه این صنعت ۳ تا ۶ درصدی است، بطوریکه درآمد صنایع داروسازی دنیا از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۹ به ۱۲۵۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ افزایش یافته است و حتی پیشبینی میشود در سال ۲۰۲۳ به ۱۵۰۰ میلیارد دلار برسد. چون تزریق هر روزه این دارو سخت است، داروی جدیدتری به نام فینگولیمود آمده که ما ماده موثره داروییاش را ساختیم. دلیل پایین بودن نسبی سرانه هزینه دارو در ایران، این است که ما عمدتاً داروهای ژنریک را مصرف میکنیم و کلا هم، قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای منطقه پایینتر است.

در نتیجه نباید به پزشک جهت تجویزداروی تزریقی اصرار کرد. بهعلاوه تلاش کردیم حاشیههای کار را کم کنیم تا بچهها بیشتر به متن بپردازند. یکی از مهمترین انگیزههایی که این بچهها را نگه میدارد، بالاتر از انگیزههای مالی، همین است. این همه خلق ثروت که دارد انجام میشود، به دست همین بچهها صورت گرفته. در این صورت باید از طریق رگ جذب شوند. در مورد دارو های مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است. هم اکنون ایران از لحاظ تولید مقالات علمی داروسازی در دنیا رتبه هشتم را دارد. این خطر بیشتر شرکتهای دانشبنیان را تهدید میکند، بهخصوص آنها که در حوزه دارو فعال هستند. چهار دارو از گروه فنتانیلها. چون تا پیش از این خیلی از شرکتهایمان به دلیل تحریمها اجازه تعامل نداشتند. این قرص از یک پودر تشکیل میشود که ماده موثره استامینوفن است که این پودر به شکل قرص درمیآید. این استانداردها، انواع گسترده ای از مسائل مهم مربوط به اتاق های تمیز را مثل طراحی، آزمایش، کارکرد و آلودگی های زنده در بر گرفته اند. این دو ضدعفونی کننده روی انواع پاتوژن های بخش های مختلف این صنایع تاثیر گذار هستند. این عوارض با مصرف فرآورده های غیر تزریقی قابل پیشگیری است. مسئولیت انجام تست های استریلیتی و میکروبی و ضدعفونی کنندگی محصولات جهت اطمینان از استریل بودن و عدم آلودگی محصولات نهایی بر اساس دستورالعمل های فارماکوپه انجام می گیرد.در نتیجه کنترل کیفیت محصولات براساس فارماکوپه امری مهم ضروری است.

فضاهای تمیز در صنعت داروسازی در محدوده راهبردهای تضمین کیفیت داروها قرار دارد. اهمیت این موضوع وقتی نمایان میشود که بدانیم بعد از تجارت اسلحه، فروش دارو توانسته از جایگاه ویژهای در مبادلات تجاری برخوردار باشد. این مواد امروزه با نام دارو یا Drug شناخته می شوند. مهمترین خطری که ما را تهدید میکند، این است که درهای کشور برای واردات بدون برنامه باز شود. در حال حاضر چه خطرهایی مجموعه شما را تهدید میکند؟ دستگاه منطبق با استاندارد GMP در صنایع دارویی ،صنایع وابسته به دامپزشکی و صنایع آرایشی می باشد. چرا که آنها می توانند هزینه های دارو و درمان را به نحو مطلوب کاهش دهند. دارو های تزریقی دارو هایی هستند که توسط روده جذب نمی شوند و باید با آمپول وارد بدن شوند. پارسال هفت کیلو از این دارو وارد شد. قیمت جهانی این دارو حدود 50 دلار است. مطالعه فعالیت های ارزشمند این انسان فرهیخته نشان می دهد که وی نه تنها در حوزه داروسازی صنعتی افتخار آفرین بوده بلکه در میدان اندیشه و فرهنگ نیز قلم توانایی داشته است. شرح زندگی، اندیشه، فعالیت ها و تلاش های خستگی ناپذیر اساتید گرانقدری چون زنده یاد مرحوم”دکتر غلامعلی عبیدی” می تواند مسیر درست اندیشیدن حرفه ای و اصیل را به دانشجویان و داروسازان جوان بیاموزد.