خط تولید صنایع دارویی – آرال شیمی

اطمینان در از بین رفتن همه پاتوژن های موجود در خط تولید از طریق استفاده از این نوع ضدعفونی کننده ها حاصل می شود. یکی از مسائل مهم در این زمینه ضدعفونی کننده صنایع دارویی در خطوط تولید آن، نیز می باشد. از مهم ترین عوارض دارو ها بروز حساسیت است. مسئولیت انجام تست های استریلیتی و میکروبی و ضدعفونی کنندگی محصولات جهت اطمینان از استریل بودن و عدم آلودگی محصولات نهایی بر اساس دستورالعمل های فارماکوپه انجام می گیرد.در نتیجه کنترل کیفیت محصولات براساس فارماکوپه امری مهم ضروری است. دلیل پایین بودن نسبی سرانه هزینه دارو در ایران، این است که ما عمدتاً داروهای ژنریک را مصرف میکنیم و کلا هم، قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای منطقه پایینتر است. مدركی است که توسط (ICH) (شورای بین المللی هماهنگ سازی نیازهای فنی داروهای مورد استفاده در انسان ) ارائه شده است. به گزارش سرویس پژوهش خبرگزاری صدا وسیما: از سال ۱۳۷۹ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، پنجم شهریور، مصادف با زاد روز محمد بن زکریای رازی در تقویم کشورمان، روز داروساز نام گرفته است.

هم اکنون در کشورمان سالانه حدود۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دانشجوی داروسازی از ۲۰ دانشکده فارغ التحصیل می شوند و با توجه به شرایط موجود که ۱۳ هزار و۴۳۰ داروخانه در ایران به مرحله تاسیس و ثبت رسیدهاند، به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت ۲.۲ داروساز و ۱.۳ داروخانه در کشور وجود دارد که این آمار نصف استانداردهای جهانی است. به استناد گزارشی از مرکز ملی ثبت عوارض ناخواسته دارو ها ( ADR )، عوارض به ثبت رسیده از دارو های تزریقی بسیار بیشتر از دارو های خوراکی بوده اس. کارخانه های تولید دارو شامل اتاق ها و فضاهایی است که هریک دارای کاربرد خاص خود می باشند. اتاق تمیز یک قرارداد کنترلی است که با آن محصولات مختلف تولید و غلظت ذرات موجود در هوا به حدود مشخص کنترل می شوند. همواره در علم پزشکی توصیه می شود که از درمان های تزریقی حتی الامکان کمتر استفاده شود. در میان صنایع مختلف، صنایع دارویی یکی از بزرگترین کاربران اتاق های تمیز هستند، زیرا میکرو ارگانیسم ها و آلودگی ها نباید از طریق محصولات به بدن بیماران راه پیدا کنند. هر دستگاه در هرصنعتی احتیاج به شوینده ها و ضدعفونی کنندگی های خاص خود دارد.

در نتیجه نباید به پزشک جهت تجویزداروی تزریقی اصرار کرد. بر اساس مستندات موجود وی در سال 1325 نخستین کارخانه داروسازی کشور را در سه راه امین حضور تهران با بکارگیری 25 نفر راه اندازی کرد. به گزارش امور رسانهای تیپیکو؛ دوازدهم اردیبهشتماه 1399 نخستین جلسه مدرسه آنلاین صنعت با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و تیپیکو برگزار شد؛ دکتر علیرضا یکتادوست، عضو هیاتمدیره شرکت کارخانجات داروپخش و معاون زنجیره تامین تیپیکو، در وبینار اول با موضوع ورود به دنیای صنعت داروسازی داروسازی صحبت کرد. وضعیت این صنعت در کشورمان طی ۴ دهه اخیر مطلوب و روبه پیشرفت بوده است؛ به طوری که ما توانستیم قدرت اول منطقه در تولید دارو باشیم. در سال۲۰۱۸، حدود ۱۶۰میلیارد دلار در جهان هزینه تحقیقات دارویی شده؛ بهطوریکه تولید هر مولکول جدید و ورود آن به بازار ۳ میلیارد دلار هزینه برمیدارد. GMp مخفف (Good Manufacturing Practice) به عنوان فونداسيون اصلي سيستم های ایمنی و سلامت می باشد. صنعت داروسازی به عنوان یک صنعت استراتژیک در دنیا، توانسته سهم قابل توجهی در کسب درآمد و رشد اقتصادی برخی کشورها داشته باشد. بهتر است دانشگاهها به سمتی بروند و به چیزهایی بپردازند که در صنعت به آنها نیاز است.

الان یک مقدار فضای دانشگاهها به سمت کسبوکار رفته و بهتر شده است. همچنین به دلیل نقش موثر داروسازان در مشاوره های دارویی به پزشکان، افزایش آگاهی بیماران، نظارت بر مصرف دارو و کاهش عوارض دارویی، امروزه اهمیت حضور آنها بر بالین بیمار بیش از پیش نمود پیدا کرده است. حتی به ضرر میدهند، طوری که قیمت حتی از مواد اولیه هم کمتر است. هریک از این مواد تاثیر به سزایی در روند درمان داشته اند. اگر خیلی افراط نشود که از آن طرف بام بیفتیم، روند خوبی است. چون تا پیش از این خیلی از شرکتهایمان به دلیل تحریمها اجازه تعامل نداشتند. به نظرم اگر مدیرها سعی کنند حواشی را کم کنند تا محیط لذتبخشی خصوصا در حوزه تحقیقات ایجاد شود، بعید است کسی میل به رفتن داشته باشد، چون مهمترین چیز برای این بچهها محیطی است که بتوانند چیزی بسازند، تحقیقی بکنند و از این هوش و نبوغ استفاده کنند. برای اطمينان از آن است كه فرايند توليد برای مواد دارويی و فرآورده های دارويی، موثق، تكرارپذير و مبتنی بر اصول تضمين كيفيت ميباشد. به دلیل اشکال متفاوت دارو ها پروسه های تولید دارو با هم تفاوت های جزئی دارد.