بررسی صنعت داروسازی ایران

معیارهایی که کاملاً وابسته و تاثیرپذیرند در سطح 1 قرار دارند و در سطح 2 معیارهایی قرار گرفته اند که از سطح اول میزان اثرپذیری کمتری دارند و نسبت به سطح 3 اثرپذیری بیشتری دارند و به همین ترتیب معیارهایی که بیشترین تاثیرگذاری را دارند در سطح 7 قرار گرفتند. بعد از اینکه متوجه شدیم در بازار دارویی ایران چه خبر است و چه میگذرد، میتوانیم با نگرش و دید بهتری قدم در این مسیر بگذاریم؛ چه به عنوان یک تولیدکننده دارو که بداند چه دارویی سود بیشتری به شرکتش تزریق میکند، چه به عنوان یک کارآموز که بداند در کدام قسمت از این صنعت بزرگ فعالیت کند و چه به عنوان یک دانشجو داروسازی که بداند هدفی که مشخص میکند با کدام یک از سیاستهای صنعت داروسازی همخوانی دارد تا در آن مسیر قدم بردارد. شرح زندگی، اندیشه، فعالیت ها و تلاش های خستگی ناپذیر اساتید گرانقدری چون زنده یاد مرحوم”دکتر غلامعلی عبیدی” می تواند مسیر درست اندیشیدن حرفه ای و اصیل را به دانشجویان و داروسازان جوان بیاموزد. در ﭼﻨﻴﻦ ﺷﺮاﻳﻄﻲ ﻛﺴﺐ وﻛﺎرﻫﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺮای مواجهه ﺑﺎ ﺟﺮﻳﺎن ﭘﻴﻮﺳﺘﻪ ای از ﭼﺎﻟﺶ ﻫﺎ از قبیل ﺑﺤﺮانهای اﻗﺘﺼﺎدی، تحریم ها، ﻧﻮﺳﺎﻧﺎت ﻧﺮخ ارز و ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ، ﻣﺤﺪودﻳﺖ ﻫﺎی ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺗﻮﻟﻴﺪی و ﻳﺎ ﺑﻼﻳﺎی ﻃﺒﻴﻌﻲ ﺧﻮد را آﻣﺎده ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.

صنایع دارویی پیشرو در جهان از چنان قدرت استراتژیکی برخوردارند که با تولید اقلام دارویی خاص می توانند مرزهای دانش و به دنبال آن سلامت جامعه را به طور فزاینده ای جابه¬جا کنند. یکی از چیزهایی که برای صادرات نیاز است، این است که GMP خط شما را اروپا یا آمریکا تایید کنند. در نتیجه باید پس از تولید از فیلترهایی عبور کنند که در زیر به توضیح مختصری از آنان می پردازیم. یکی از راهبردهای مقابله با چنین چالش هایی است. به حداکثر رساندن سرعت عملیات خطوط تولید و کاهش تعداد اشتباهات برای افزایش بهرهوری در بخش داروسازی، یکی از مهمترین مواردی است که میبایست به آن توجهای ویژه شود. مقدمه: صنعت داروسازی امروزه یکی از بزرگترین صنایع جهان بوده و با صنایع دیگر ارتباطی تنگاتنگ دارد. آلایندههای سمی و پسماندهای خطرناک یکی از چالشهای صنعت داروسازی است. بنابراین عوارض داروهای خوراکی بسیار کمتر از انواع تزریقی هاست. در مورد دارو های مشابه، باز هم اولویت با داروی خوراکی است. 4. داروهای خوراکی و تزریقی اثربخشی متفاوتی ندارند. مراکز صنعتی مختلف با کاربریهای متفاوت، ویژگیهای متفاوتی دارند. دستگاههای مکنده صنعتی بالاترین درجه کیفیت را تضمین کرده و نیازهایی چون تمیز کردن و جمعآوری مواد در صنایع داروسازی را برطرف میسازند.

این صنعت زمینههای اشتغال بسیاری از متخصصان داروسازی، تکنسینهای فنی، کارشناسان بخش بازاریابی، تبلیغات و فروش را ایجاد کرده است. در زمینه تحقیقات هم آمارها نشان می دهد کمتر از ۵ درصد محققان کشور، داروسازان هستند، اما سهمشان در تولیدات علمی و دانشمندان پراستناد و یک درصد برتر جهانی، بیشتر از ۵ درصد است. اسکرابر هم در مناطق خلوت و هم در مناطق شلوغ امورد استفاده قرار میگیرد. جاروبرقی صنعتی داروسازی، اسکرابر و واترجت صنعتی، عملکرد خاصی برای تمیز کردن انواع سطوح کف در شرایط صاف و ناهموار داشته و به طور موثر ناخالصیها را تمیز میکنند. خرابی خطوط تولید، تعمیرات نادرست یا برنامه ریزی نامناسب ممکن است مشکل ساز باشد، اما وجود جاروبرقی صنعتی مناسب در این صنایع نه تنها نگرانی ایجاد نمیکند، بلکه فواید متعددی نیز دارد. انتخاب یک جاروبرقی صنعتی مناسب و سازگار با صنایع مورد نظر، امری اساسی است. بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از اسکرابر صنعتی ، واترجت صنعتی و جاروبرقی های دارویی صنعتی برای تمیز کردن محیط حل کرد. تنوع تجهیزات و دستگاههای کفشوی صنعتی موجود، امکان تمیز کردن سطوح کف در سالنهای بزرگ و همچنین راهروهای کوچک و باریک را فراهم کرده است. خدارو شکر در این یک مورد ایران هم مثل کشورهای توسعه یافته برخورد کرده است!

کشورهای مولد علم که همه زیرساختهای تولید و ساخت داروهای جدید را فراهم کرده اند و همگام و موازی با کشف داروهای جدید نسخه تولید صنعتی آنها را می پیچند، مسلما در زمینه صنایع دارویی نیز حرف اول را می زنند اما این بدان معنا نیست که ما باید بنشینیم و دست رو دست گذاشته و تنها مصرف کننده اقلام گران قیمت داروهای خارجی باشیم. فضاهای مذکور دارای سطح پائینی از آلوده کننده هایی مثل گرد و غبار، میکروب های منتقل شده از راه هوا، ذرات معلق و بخارات شیمیایی می باشند. مجتمع صنایع شیمیایی دکتر مجللی با داشتن بیش از 20 سال سابقه در تولید مواد شیمیایی خالص و فوق خالص، بزرگترین تولید کننده مواد شیمیایی آزمایشگاهی و دارویی در خاورمیانه میباشد. خصوصا ایرانیهای خارج از کشور که عرق میهن داشتند. بیش از 90 درصد داروی مصرفی مملکت از خارج وارد میشد. 2. تقریباً بیش از نیمی از مواد اولیه داروها از خارج از کشور وارد میشوند. واترجت صنعتی فشار قوی، رسوبات و املاح معدنی در بخش مواد دارویی را از بین میبرد و در صورت استفاده از شوینده آب گرم فشار قوی، آلایندههای بیولوژیکی نیز حذف میگردند.