ارائه چارچوبی برای اتحادهای استراتژیک تحقیق و توسعه در صنایع داروسازی

🔹شریف نیا افزود: چالش صنعت داروسازی کشور، قیمت گذاری دارو است که ناشی از دو عامل قیمت ارز و نرخ گذاریهای آئین نامهای توسط وزارت بهداشت است. دارو قیمت دارو با ارز نیمایی 5 برابر خواهد شد 🔹عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران، تخصیص ارز نیمایی به دارو را موجب بروز چالش در صنعت داروسازی کشور دانست که باعث خواهد شد هزینه های تولید دارو تا 5 برابر افزایش یابد. بنابر آنچه که مدام در گزارشهای مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به آن اشاره میشود، سهم بالای بازار دارویی کشور از محل تولیدات داخل است. دارو امروز استاد ولید هلالات در کانالشان پنج سهم دارویی دفارا و دلر و دارو و درازک و دابور را مناسب ورود دانستند. در همین حال، مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه به عنوان دستگاه تصمیم گیر برای نحوه تخصیص و توزیع بودجه و منابع ارزی، همواره بر حمایت از تأمین منایع ارزی مورد نیاز برای کالاهای اساسی تاکید کرده اند، به طوری که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور منابع اعتباری بالغ بر ۱۷۲ هزار میلیارد تومان (تحت عنوان جبران اصلاح نرخ کالاهای اساسی، دارو و یارانه نان و خرید تضمینی گندم و یارانه حمایتی) در قالب مصارف جدول تبصره ۱۴ منظور شده است تا مجلس شورای اسلامی با اولویت و تشخیص خود نسبت به توزیع آن و تعیین سهم هر یک از موارد مذکور اقدام نماید.

طبق بررسی ای که روی صورتحساب های وضعیت مالی در گزارش 6 ماهه سال 99 فارابی انجام دادم دریافتنی های تجاری شرکت در انتهای ماه شهریور بالغ بر 813 میلیارد تومان است که مبلغ بزرگی است که در کل ، سرمایه بسیاری از شرکت های دارویی به اندازه نصف این مبلغ هم نیست و جالب است که بدانید که جمع دارایی های شرکت در انتهای ماه شهریور به مبلغ 1135 میلیارد تومان رسیده است که نسبت به ابتدای سال 38 درصد رشد کرده است. سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که به منظور اجرای مناسب تغییر سیاست ارزی و پیشگیری از افزایش نرخ دارو و اقلام سلامت محور، ضمن پیش بینی یارانه حمایتی، برنامه ریزی لازم با تقسیم کار ملی و تعیین تکلیف هر یک از دستگاههای اجرایی ذی ربط به عمل آمده تا یارانه این اقلام از طریق سازمانهای بیمه گر پایه در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد. فراورده های نهایی صنعت داروسازی و سلامت انسان ارتباط مستقیم دارند. نکته دیگری که در رابطه با بودجه سال آینده قابل توجه است این است که در بودجه به طور مستقیم اشاره ای به حذف ارز 4200 نکرده است زیرا اگر این اشاره صورت بگیرد ، شرکت های پخش و تولیدکننده ها شروع به احتکار کالا میکنند تا موعد افزایش قیمت فرا برسد و به همین جهت ، دچار کمبود کالا میشویم.

شتابدهندهها و شرکتهای دانشبنیان با پایه اساتید و دانشجویان، مسیرهایی هستند که ما را به سرعت به هدف نزدیک میکنند. رییس هیئتمدیره سندیکا در مورد مشکل قیمت گذاری عنوان کرد: با توجه به تاخیر در برگزاری جلسات کمیسیون قیمتگذاری ما پیشنهاد دادهایم که بحث قیمتگذاری به صورت گروهی انجام شود که بابت آن با سازمان حمایت جلساتی برگزار شد و به نتایج خوبی رسیدیم. او در ادامه افزود: جلسات متعددی با سازمان غذا و دارو در مورد این دو مشکل داشتیم که برخی از موضوعات به سرانجام رسیده است و بعضی دیگر به شدت در حال پیگیری است. مرتضی خیرآبادی با تأکید بر این نکته که بحران ایجادشده در صنعت داروسازی علاوه بر تحریمهای خارجی به سیاستهای نادرست دولت برمیگردد، افزود: متأسفانه دولت در بحث تأمین نقدینگی صنایع داروسازی بسیار دیر عمل کرد. وی افزود: کاهش ارز مصوب باعث شد پیش از شهریور امسال کل ارز تخصیصی و مصوب مجلس هزینه شود و به پایان برسد به علاوه تعهدات زیاد ارزی پرداخت نشده از سال قبل به صورت حداقل اسناد نیز بلاتکلیف مانده بود. اگر بتوانیم این شیب و سرعت را حفظ کنیم میتوانیم نقاط باقی مانده این علم را هم کشف کنیم. یکی از اهداف ما این بوده که روی مواد موثرهای کار کنیم که دانش پیچیده دارد.

حوزههای بیماریهایی که ما رویشان دست گذاشتیم، بیشتر به بیماریهای خاص یا صعبالعلاج مربوط میشود که مریضها هم از کمبود دارو و بالا بودن قیمت رنج زیادی میبردند. رئیس هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، رویکرد وزارت بهداشت نسبت به قیمتگذاری دارو را یکی از عوامل مؤثر بر کمبود دارو دانست و توضیح داد: هزینه ماده اولیه، بستهبندی، بعلاوه هزینه گاز، حاملهای انرژی و مواد پتروشیمی که خود دولت قیمتگذاری میکند، افزایش چندین برابری داشته است ولی از طرف دیگر قیمت دارو به شکل دستوری پایین نگه داشته میشود. بر این اساس در ایران عواملی چون نبودِ انگیزه، ضعف در ارائة کیفیت محصول و به دست آوردن استاندارهای جهانی، کمبود در ساختار و تجهیزات، سیاستهای ناسازگار و بیثبات، نبودِ بودجة کافی برای تحقیق و توسعه، بسیار در روند صادرات تأثیر گذار بوده است. از همین رو، برخی دست اندرکاران صنعت دارو در کشور، معتقدند ارز ترجیحی برای دارو حذف شود و در مقابل، برخی هم با حذف آن مخالف هستند.