آزمون مدل شناسایی عوامل آسیبساز برندسازی در صنعت داروسازی ایران

به همین خاطر و برای پیشگیری از وقوع اتفاقات غم انگیز، الزاماتی وجود دارد که تولید کنندگان با رعایت این موارد تلاش می کنند که حداکثر امنیتی که می توانند را در مسیر تولید محصولشان رعایت کنند تا محصول نهایی به جای درمان درد مصرف کننده، برایش درد یا مشکل تازه ;ای با خودش به ارمغان نیاورد. استفاده از تجهیزات مناسب برای حفظ خطوط تولید و انجام فعالیتهای مؤثر در صنعت داروسازی، امری حیاتی است. مرتضی خیرآبادی عضو هیات مدیره و خزانهدار سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در گفتوگو با «پایگاه خبری اتاق ایران» میگوید: با توجه به حجم مطالبات صنایع داروسازی، رقم تخصیص داده شده به میزانی نیست که بتواند مشکل صنعت داروسازی کشور را حل کند. بنابراین با استفاده از روش نمونهگیری خوشهای تکمرحلهای از میان 111 شرکت داروسازی، 67 شرکت (خوشهها) بهصورت تصادفی انتخاب شدند، سپس همة کارشناسان بازاریابی (واحدهای مدنظر) در این شرکتها انتخاب و تعداد160 پاسخنامه جمعآوری شد که 146 مورد آن مفید و قابل استفاده بود. راه اندازی خط تولید برخی داروها در ایران قدرت صادرات در این زمینه را نیز افزایش خواهد داد تا جایی که هم اکنون چندین قلم دارو به کشورهای همسایه از جمله روسیه صادر می شود. رضایت در ادامه گذری بر شرایط صنعت دارو ایران در پسا تحریم زد و گفت: باز شدن دروازه های علمی دنیا به روی ایران هر چند که می تواند فرصت طلایی برای مشارکت در بخش های مختلف باشد اما در برخی از مواقع این شرایط موجب می شود، شرکت های داروسازی در حاشیه قرار گیرند و تلاش های چند دهه ی دانشمندان ما برای تولید دارو به حاشیه رانده شود.

به گفته ی وی، شاید تحریم ها به صورت ویژه، بخش دارویی را شامل نمی شدند اما تحریم های بانکی روند معاملات دارو و انتقال آن را به کشور ناهموار کرده بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و توافق هسته یی و موضوع لغو تحریم ها، شاهد گشایش های بین المللی در فضاهای گوناگون به ویژه حوزه ی داروسازی هستیم. آلایندههای پودری ایجاد شده در بخشهای تولیدی بر روی محصول دارویی تاثیر گذاشته و کیفیت محصول نهایی را پایین میآورد. همچنین به بیان این کارشناس حوزه ی دارویی، دسترسی ایران به فناوری برخی داروها مانند داروهای نوترکیب و نانو دارو و همچنین راه اندازی خط تولید آنها، افزون بر آنکه می تواند صرفه جویی فراوانی در بخش ارز داشته باشد در شرایطی همچون تحریم ها نیز نجات دهنده ی کشور از بحران خواهد بود. اکنون صدها نخبه ی علمی کشور در رشته ی داروسازی مشغول به تحصیل هستند، اگر زمینه و آزمایشگاه های مجهز برای آنها فراهم شود می توان افزون بر مصارف داخلی، دارو را به کشورهای دیگر نیز صادر کرد. به عبارت دیگر برخلاف کالاهای مصرفی که تقاضا میتواند بهوسیلة تبلیغات خلاقانه یا سایر روشهای ترفیع به وجود آید، شرکتهای داروسازی نمیتوانند از این طریق برای محصولات خود تقاضا خلق کنند.

به عبارت دیگر اگر صنعت داروی کشور به درستی مدیریت و اداره شود و مسوولان سیاستگذار به قدرت ارزآوری این صنعت برای کشور توجه کنند، ایران در آینده یی نه چندان دور به یکی از مهم ترین بازارهای جهانی دست خواهد یافت. از خصوصیت دیگر کفپوش اپوکسی سهولت در پاکیزگی آنها است. سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است که به منظور اجرای مناسب تغییر سیاست ارزی و پیشگیری از افزایش نرخ دارو و اقلام سلامت محور، ضمن پیش بینی یارانه حمایتی، برنامه ریزی لازم با تقسیم کار ملی و تعیین تکلیف هر یک از دستگاههای اجرایی ذی ربط به عمل آمده تا یارانه این اقلام از طریق سازمانهای بیمه گر پایه در اختیار مصرف کننده نهایی قرار گیرد. «رسول دیناروند» رییس سازمان غذا و دارو کشور نیز در تازه ترین اظهارات خود با اشاره به خودکفایی ایران در تولید دارو اعلام کرد: همه ی خط های ساخت دارو امروز در کشور موجود است و از نظر کمی بیش از 100 خط تولید دارو در کشور فعال هستند. یکی از مهمترین حوزه های علم که نقش مهمی در تولید کالاهای راهبردی (استراتژیک) دارد، «صنعت داروسازی» است. وی با اشاره به دوره ی جنگ تحمیلی و احتیاج شدید به دارو در ایران گفت: تحریم و نیاز فراوان دارو برای مجروحان جنگی، باعث شد تا متخصصان ایرانی با کمک توانمندی های بومی، صنعت داروسازی را که تا پیش از آن به واردات وابسته بود، به جایگاهی برسانند که اکنون بیش از 95 درصد کالاهای دارویی، در ایران تولید شود.

در همین حال، مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه به عنوان دستگاه تصمیم گیر برای نحوه تخصیص و توزیع بودجه و منابع ارزی، همواره بر حمایت از تأمین منایع ارزی مورد نیاز برای کالاهای اساسی تاکید کرده اند، به طوری که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور منابع اعتباری بالغ بر ۱۷۲ هزار میلیارد تومان (تحت عنوان جبران اصلاح نرخ کالاهای اساسی، دارو و یارانه نان و خرید تضمینی گندم و یارانه حمایتی) در قالب مصارف جدول تبصره ۱۴ منظور شده است تا مجلس شورای اسلامی با اولویت و تشخیص خود نسبت به توزیع آن و تعیین سهم هر یک از موارد مذکور اقدام نماید. اما به رغم پیشرفت های دارویی در کشور و توانایی دانشمندان داروسازی ایران، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که صنعت داروسازی نیازمند چشم اندازهای طولانی مدت است. هر چند که ایران تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از واردکنندگان دارو به شمار می رفت اما پس از آن، داروسازی نیز همچون سایر بخش ها، دچار دگرگونی شد و تولید داروهای مختلف در داخل شروع شد تا جایی که اکنون بر اساس آمارها، ایران در زمینه ی تولید دارو در بیش از 95 درصد داروها به مرحله ی خودکفایی رسیده است.