آزمون مدل شناسایی عوامل آسیبساز برندسازی در صنعت داروسازی ایران

یکی از کارشناسانی که در گفت و گو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا به بررسی روند رو به رشد صنعت داروسازی پرداخت «سید مهدی رضایت» رییس دانشکده ی علوم دارویی دانشگاه آزاد اسلامی بود. بنابراین برندهای مصرفی نهتنها مدت زمان زیادی پایدار میمانند، در صورت توجه کافی میتوانند به رقابت در گروه خود ادامه دهند. همانند پزشکی، داروسازی نیز شاهد تحولات زیادی بوده است و بسیاری از روشهای قدیمی آن منسوخ و کنار گذاشته شدهاند و آموختههای نوینی به پیکره این رشته افزوده شدهاند. کارخانجات داروسازی در صنایع داروسازی دارای بخشهای زیادی از جمله خطوط تولید دارو، اتاقهای بستهبندی، انبار محصولات، سوله و… اما به رغم پیشرفت های دارویی در کشور و توانایی دانشمندان داروسازی ایران، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که صنعت داروسازی نیازمند چشم اندازهای طولانی مدت است. کف و دیوارها بهتر است از جنس اپوکسی باشد، کلیه سطوح صاف و یکدست بوده و لامپ ها باید از نوع سقفی، کلیه کلید و پریزها همباد باشند. کف و دیوارها بهتر است اپوکسی شود و کلیه سطوح صاف و یکدست بوده و لامپ های آویز با نوع سقفی جایگزین و کلیه کلید و پریزها همباد گردد.

در سال های اخیر، یکی از مشکلات گریبان گیر صنعت داروسازی کشور که به آن بهای کمتری داده شده، مربوط به برندسازی است. مهمترین عامل در صنعت داروسازی رعایت بهداشت و حذف کردن هر گونه آلودگی از محیط انبارها، سالن تولید و آزمایشگاه ها می باشد. «رسول دیناروند» رییس سازمان غذا و دارو کشور نیز در تازه ترین اظهارات خود با اشاره به خودکفایی ایران در تولید دارو اعلام کرد: همه ی خط های ساخت دارو امروز در کشور موجود است و از نظر کمی بیش از 100 خط تولید دارو در کشور فعال هستند. مجموعه حاضر شرحی است از برخی فرآوردههای داروئی شرکت ابوریحان و اشارات مختصری به دسته دارویی، مشکل دارویی، فارماکوکنیتیک، موارد مصرف، موارد منع مصرف، عوارض جانبی، مقدار و نحوهی مصرف و نوع بستهبندی داروها و نوع تستی که بر روی داروها رد قسمت آزمایشگاه تحقیقات و توسعه و همچنین آزمایشگاه شیمی (کنترل کیفی) انجام شده را دارا میباشد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: درحال حاضر با گذراندن مسیر پر از فراز و نشیب به نقطهای رسیدیم که در صنعت داروسازی دنیا حرف برای گفتن داریم. بدین ترتیب کفپوش اپوکسی و یا کفپوش پلی یورتان بهترین گزینه جهت کفسازی سالن تولید و یا انبار داروسازی خواهد بود. وزارت بهداشت بدین منظور جهت همه ی داروسازی ها دستورالعملی را تنظیم نموده که طبق آن می بایستی کفپوش ها، دیوار پوش و پوشش سقف انبار و یا سالن تولید داروسازی ها کاملا صاف و بدون درز بوده و محلی برای تجمع میکروب ها یا قارچ ها وجود نداشته باشد. كف بايد كاملاً مقاوم و نفوذ ناپذير، ضد اسيد (اپوکسی)، صاف و بدون خلل و فرج ، ترك و شيار باشد. این کفپوش ها کاملا یکنواخت و بدون درز بوده و با کشیدن ماهیچه در کناره ها و لبه ها هیچ گونه درزی جهت تجمع میکروب ها و رشد آنها باقی نمی گذارند. درزمینة تمایل پزشک به تجویز داروی خارجی به شرکتهای داروسازی پیشنهاد میشود که با تولید داروی باکیفیت (اثربخشی زیاد و عوارض جانبی کمتر) و همچنین ارتباطات مؤثر با پزشکان در جهت جلب اعتماد آنان تلاش کنند. طبق این دستورالعمل شرکت های تولید دارو ملزم به استفاده از کفپوش اپوکسی هستند که بتوانند استانداردهای لازم وزارت بهداشت را جهت اخذ مجوز تولید دارو کسب کنند.

وضعیت این صنعت در کشورمان طی ۴ دهه اخیر مطلوب و روبه پیشرفت بوده است؛ به طوری که ما توانستیم قدرت اول منطقه در تولید دارو باشیم. به گزارش روابط عمومی سازمان تدارکات پزشکی به نقل از ایرنا پیشرفت علوم در عرصه های گوناگون سرعتی بیش از اندازه ی تصور به خود گرفته است، تا جایی که رقابت علمی به یکی از زمینه های رقابت بین المللی تبدیل شده است. با نگاهی ویژه به پیشرفت های دارویی کشور در سال های گذشته، به جرات می توان، 2 سال سپری شده را دوره یی طلایی در تاریخ دارویی ایران لقب داد تا جایی براساس آمارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ایران در حوزه ی تولید داروهای نوترکیب در رده ی هفتم جهان قرار دارد و در تولید کلی دارو در سکوی 10 کشور برتر دنیا ایستاده است. چرا که آنها می توانند هزینه های دارو و درمان را به نحو مطلوب کاهش دهند.